kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pazar//Shuk projesinin kitabı yayınlandı

29 Haziran 2022

Kornelia Binicewicz ve Italo Rondinella tarafından hazırlanan ve İstanbul’daki İsrail Başkonsolosluğu tarafından ANU Museum Tel Aviv‘in desteğiyle ve Paper Street Co. işbirliği ile hayata geçirilen Pazar//Shuk projesinin kitabı yayınlandı. Pazar//Shuk, İstanbul ve Tel Aviv’deki pazar yerlerinin hikâyelerini yeni ve farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.

Pazar // Shuk, okuyucuları İstanbul ve Tel Aviv’in pazar yerlerinin mikrokozmosunu hikâyeler ve fotoğraflar ile keşfetmeye davet ediyor. Hikâyelerin anlatıcıları, içinde Musa Dağdeviren (Çiya Sofrası’nın şefi ve sahibi), Aret Silahlı (Aret’in Yeri’nin sahibi), David Kishka (İsrail Mutfak Kültürü Derneği Başkanı), Sherry Ansky (Yemek gazetecisi ve Tel Aviv’deki Sherry Herring’in sahibi), Avivit Priel Avihai (Tel Aviv’deki Ouzeria’nın şefi ve sahibi) gibi isimlerin de bulunduğu, bu şehirlerin pazar yerlerinde çeşitli rolleri olan ve yerel pazar kültürüne entegre olmuş kişilerdir.

İstanbul’daki pazar, Tel Aviv’deki shuk, insanların ilk ve en önemli buluşma noktası, kültürel görüşmelerin yapıldığı ve yeni işbirliklerinin kurulduğu yerdir. Bu yerler, toplumun tarihsel ve demografik hafızasını canlandırabileceği, çoğulculuğunu yeniden keşfedebileceği ve çeşitliliğini kavrayacağı yerlerdir. Bunlar ayrıca şehrin dokusundaki engellenemez değişikliklerin fark edilebildiği kentsel keşif yerleridir. Pazar yerlerinin farklı insan gruplarını bir araya getirme konusunda kendine has bir yeteneği vardır.

İstanbul ve Tel Aviv’in pazarları birçok insanın çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyor. Halka uygun fiyatlı ve taze ürünleri, azınlıklara kendi yöresel yemeklerini ve ürünlerini, şeflere ve gurmelere ilham ve mutfak bilgisi, turistlere ise eşsiz lezzetler sunuyor. Pazar//Shuk doğrudan yerel pazarlardan gelen yemek tarifleriyle harmanlanmış bir hikaye, deneme ve sokak fotoğrafları koleksiyonudur. İki şehri ve bu şehirlerin insanlarını bir araya getirerek, pazar ve shuk evrenini, İstanbul ve Tel Aviv’deki yaşamın özünü oluşturan kültürü ve tarihi muazzam enstantaneler ile sunuyor.