kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pelin Opcin Londra Caz Festivali’ne transfer oluyor

17 Ocak 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin direktörü Pelin Opcin, 1 Şubat 2018 itibariyle dünyanın en kapsamlı caz festivallerinden Londra Caz Festivali’ni düzenleyen Serious’un Programlama Direktörü olarak yeni görevine başlayacak.

Pelin Opcin, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Bengi Ünsal ve Tuba Tortop‘tan sonra yurt dışına üçüncü transferi.

İKSV tarafından 1994’ten bu yana gerçekleştirilen ve her sene Temmuz ayında cazın ve güncel müziğin saygın isimleri ve yeni projelerini müzikseverlerle buluşturan İstanbul Caz Festivali, 2018’de 25. yılını kutlamaya hazırlanırken gurur verici bir transfer haberini açıkladı. 2005 yılından bu yana festivalin direktörlüğünü yürüten Pelin Opcin, Şubat ayı başında dünyanın en kapsamlı caz festivallerinden Londra Caz Festivali‘ni düzenleyen Serious’ın Programlama Direktörü olarak yeni görevine başlıyor.

Direktör Pelin Opcin ile İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer’in yönetiminde hazırlıkları süren 25. İstanbul Caz Festivali programı, önümüzdeki günlerde açıklanacak. Opcin, 25. İstanbul Caz Festivali tamamlanıncaya dek İKSV’deki görevini eş zamanlı olarak yürütmeye devam edecek.

Pelin Opcin, Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okurken üniversitenin birçok kültürel ve sanatsal etkinliğinde aktif rol aldı ve mezuniyetinin ardından kariyerine bu alanda devam etme kararı verdi. 1999 yılında İKSV’de çalışmaya başlayan Opcin, 2005’te İstanbul Caz Festivali’nin direktörü oldu. Festivalin sanatsal içeriğiyle birlikte tüm idari yönetiminden sorumlu olan Pelin Opcin, bu görevlerinin yanı sıra İKSV tarafından gerçekleştirilen çeşitli tekil müzik etkinlikleri, izleyici kitlesi geliştirme ve erişim projelerinde de önemli rol oynadı. Direktörlüğü esnasında festivalde birçok yenilik gerçekleştirildi; Türkiye’li sanatçıların uluslararası sanatçılarla işbirliğinin artırılması yönünde çalışmalar yapıldı, Türkiye’den sanatçıların uluslararası erişimlerinin artması ile ilgili girişimlere öncelik verildi. Opcin ayrıca genç müzisyenlerin İstanbul Caz Festivali’nde sahne alarak daha fazla dinleyiciye ulaşmasını amaçlayan Genç Caz serisinin de yaratıcısı oldu.

2013’te İstanbul’da gerçekleştirilen UNESCO & Thelonious Monk Institute of Jazz’ın düzenlediği Uluslararası Caz Günü kutlamalarında etkin görev alan Opcin, bugün halen her iki kurumun önderliğinde sürdürülen Uluslararası Caz Günü’nün danışma kurulunda yer alıyor. TESDER (Türkiye Canlı Müzik ve Eğlence Sektörü Derneği) yönetim kurulundaki görevininin yanı sıra Uluslararası Caz Festivalleri Birliği’nde (International Jazz Festivals Organisation) İstanbul Caz Festivali’ni temsil eden Opcin, Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi olarak ders veriyor.