kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan yeni program: “Pastoral Hayaller”

4 Mayıs 2021

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Nisan ayında açılan Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş sergisi ile eş zamanlı olarak 5 Mayıs – 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında Pastoral Hayaller isimli çevrimiçi etkinlik programını düzenliyor.

Kökleri Osmanlı Türkiyesine dayanan ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın çok yönlü kişiliği ve renkli sanat dünyasını yansıtan sergiye eşlik eden program, farklı yaş gruplarına yönelik çevrimiçi atölyeler ve sergi turlarından oluşuyor.

Program, zamanımızın çoğunu evlerde geçirmek zorunda olduğumuz bu dönemde, Anneler Günü’ne özel atölye çalışması ile çocuklu ailelere alternatif bir kutlama seçeneği sunuyor. Yetişkinler ise program kapsamında, sanatçı Eda Gecikmez ile kolaj tekniklerini  keşfetme ve çevrimiçi sergi turları ile Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş sergisini rehber eşliğinde gezme imkânı buluyor.

Sanatçı Eda Gecikmez eşliğinde 5 Mayıs tarihinde gerçekleşecek atölyede, katılımcılar kendi mutlu manzaralarını farklı biçim ve renklerle yorumluyor. Etel Adnan’ın sanat üretiminde sıkça gözlemlenen soyutlama tekniğinden ilham alan Kolaj Tekniği ile Manzara Atölyesi, gerçekliği olduğu gibi yansıtma kaygısı olmadan, kontrolü katılımcıların hayal gücüne bırakıyor.

Akordiyon Kitapçık Tasarımı atölyesinde 7-12 yaş arası çocuklar 9 Mayıs Pazar günü, anneleri ile birlikte rengârenk leporellolar tasarlıyor. Etel Adnan’ın sanatsal pratiğinde sık sık karşımıza çıkan leporellolar, yani akordiyon formundaki defterler, her bir sayfasının kendi içinde ayrı bir hikâyesi olan, fakat bir bütün olarak da ele alınabilen yapısıyla sıra dışı bir tasarım alanı yaratıyor. Rehber eşliğinde gezilen 3 boyutlu dijital serginin ardından gerçekleşecek atölye, anne ve çocuklara eğlenceli ve hatırlamaya değer bir Anneler Günü vadediyor.

“Pastoral Hayaller” programında ayrıca, 18 yaş ve üzeri katılımcılara yönelik çevrimiçi sergi turları yer alıyor. Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş sergisini dijital ortamda rehber eşliğinde 3 boyutlu olarak gezen sanatseverler, eserler hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı bulacak. Her ayın son Çarşamba günü düzenlenen sergi turlarında, çevresindeki fiziksel dünyayı doğallıkla yorumlayan Etel Adnan’ın, soyut manzaralar ve özellikle dağlar aracılığıyla renk, yazı, hafıza ve zaman gibi konuları işlediği eserleri incelenecek.