kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi, Vikipedi işbirliğiyle yeni içerik yazarları arıyor

18 Temmuz 2016

Pera Müzesi, dünyaca ünlü web ansiklopedisi Vikipedi iş birliğiyle “VikiPera” adlı yeni bir dijital projeyi hayata geçiriyor. Vikipedi’nin Türkiye’de ilk defa Pera Müzesi iş birliğiyle gerçekleştireceği ve dünya çapında Metropolitan Müzesi, British Museum, Victoria ve Albert Müzesi ile MoMA gibi müzelerle de gerçekleştirilen GLAM projesi kapsamında tüm katılımcılar, Pera Müzesi’ndeki Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisindeki eserler hakkında içerikler hazırlayacak.

Yerel bir Vikipedi oluşumu olan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) ve Pera Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserlere Vikipedi üzerinden en geniş katkıda bulunan beş yazar Pera Müzesi tarafından ödüllendirilecek.

Yarışmaya katılmak için Vikipedi’ye üye olmak yeterli. Ardından http://bit.ly/2920Gnh linkinde duyurulacak olan projenin sayfası üzerinden belirlenen eserler hakkında içerik oluşturulabilecek. Pera Müzesi, 15 Ağustos tarihine dek Vikipedi kriterlerine göre, “iyi yazılmış, kapsamlı, doğru, tarafsız ve kalıcı” içerikleriyle yarışmaya dâhil olan herkese proje sonunda küçük hediyeler verecek.

Proje tamamlandığında Pera Müzesi’nde sergilenen Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar’da yer alan eserlerin Vikipedi içeriğine QR kod aracılığıyla sergi galerisinden de erişim sağlanacak. Ziyaretçiler, eserlerin künyesine eklenecek QR kodu telefonlarından okutarak doğrudan Vikipedi sayfasında bulunan içeriğe yönlendirilecek.