kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi x Çakal Lezzetler iş birliği

10 Aralık 2020

Pera Müzesi, farklı duyulara hitap ederek sanatın etki alanını genişleten, yaratıcılığı daha geniş bir alana taşımayı hedefleyen iş birliklerine bir yenisini ekliyor.

Müzisyen ve yönetmen Emir Yargın’ın hazırlayıp sunduğu, bazen konuklarla mutfakta, bazen farklı mekânlarda pratik tariflerle değişik lezzetler yakalamanın peşine düşen “Çakal Lezzetler” programının yolu bu kez Pera Müzesi sergilerinden geçiyor.

Serinin ilk bölümünde “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” sergisini gezen Emir Yargın, Halil Altındere’nin “Kanuni Sultan Süleyman’ın Cuma Namazı’na Gidişi” adlı eserinde minyatürlerin renklendirilmesi için kullanılan çay, kahve, tarçın gibi malzemelerden hareketle lezzetli ve kolay bir Pumpkin Spice Latte tarifi paylaştı. Aynı tarifle hazırlanan içecek, Pera Café’de de ziyareçilere sunulmaya başladı.

Çakal Lezzetler’in 11 Aralık’ta yayınlanacak bölümünde Emir Yargın “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” ile “Osman Hamdi Bey” sergilerini keşfe çıkacak ve eserlerden ilhamla, kuruyemiş ve baharatlarla hazırlanan Hindili Saray Pilavı tarifini paylaşacak.

Pera Müzesi’nden ilhamla hazırladığı “Evde Pumpkin Spice Latte” tarifini Çakal Lezzetler YouTube kanalından izleyebilirsiniz.