kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi’nden Onur Haftası’na özel film seçkisi

29 Haziran 2018

Pera Müzesi, Onur Haftası kapsamında web sitesinde sinemaseverlere altı kısa film sunuyor. Filmler, bireylerin kendi kimliklerini bulma ve sonraki süreçte yaşadıklarına dair kimi zaman eğlenceli kimi zaman da mahrem hikâyeleri içeriyor.

Seçki, bir ilk ergenin duygularını gizleme çabaları, kendi güvenli alanlarını bir yüzme kulübünde bulan trans bireyler ve kendi kimliklerini komik ve mahrem hikâyeler eşliğinde keşfeden kadınlar” gibi geniş bir spektrumda çeşitlenen deneyimlere dokunuyor.

Pera Müzesi web sitesinde yer alan seçki altı kısa filmden oluşuyor; Kalp Atışımda (Beth David, Esteban Bravo, 2017), Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Zeliha Deniz, 2009), Yüzme Kulübü (Nick Finegan, Ceci Golding, 2006), Hâlâ Yanıyor (Nick Rowley, 2017), Pembe Oğlan (Eric Rockey, 2015), Ben Kızlardan Hoşlanıyorum! (Diane Obomsawin, 2016).

Ringling College of Art and Design yapımı animasyon film Kalp Atışımda, Esteban Bravo ve Beth David imzası taşıyor. 2017 yapımı film, bir ortaokul öğrencisinin cinsel kimlik arayışını konu ediniyor. Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme adlı belgesel, Türkiye’deki eşcinsel ve biseksüel kadınların toplum içindeki temsilini konu ediniyor. Senaryosunu Serap Akçura, Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Yeşim Başaran, Zeliha Deniz, Rüzgar Gözüm Gökçe, Evren Savcı ve Ceylan Begüm Yıldız’ın yazdığı belgeselin yapımcılığını ise Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği üstleniyor. Cecilia Golding ile Nick Finegan’ın yeni filmi Yüzme Kulübü, Londra’da bulunan TAGS’ı (Trans ve Toplumsal Cinsiyete Uygun Olmayan Yüzücüler Grubu) konu alıyor. Filmde trans bireylerin bedenlerinin incelenmesini ve anlamların hızla bir zulüm diline dönüşmesini anlatıyor.

 

Online kısa film seçkisinde yer alan ve yönetmenliğini Nick Rowley’in üstlendiği 2017 yapımı Hâlâ Yanıyor, Voguing dansını ve Voguing evlerinde kurulan ilişkileri konu ediniyor. Pembe Oğlan, Florida’nın kırsal kesiminde yaşayan küçük yaşlardaki bir trans çocuğun geçiş sürecinin içyüzünü işliyor. 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Eric Rockey oturuyor. Kısa animasyon film Ben Kızlardan Hoşlanıyorum!, dört kadının ilk aşklarıyla ilgili sırlarını birbirlerine açmaları ile şekilleniyor. 2016 yapımı film Diane Obomsawin imzası taşıyor.