kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi’nden yeni program: “Plastik Düşler Sahnesi”

12 Mart 2021

Pera Müzesi, HYPERCORTEX iş birliği ve British Council desteğiyle 12 Mart – 7 Mayıs 2021 tarihleri arasında “Plastik Düşler Sahnesi” programına ev sahipliği yapıyor.

Mekânsal ses tasarımı, interaktif objeler ve katılımcılar arası etkileşim olanaklarıyla fiziksel dünyadakine benzer bir tecrübe sunan “Plastik Düşler Sahnesi”, pandemi döneminde yaygınlaşan çevrimiçi etkinlik formatlarına keyifli bir alternatif sunuyor.

Sanal etkinlik serisi 12 Mart’ta “Zevk Meselesi Açılış Partisi” ile başlıyor. Zevk Meselesi sergisine paralel olarak gerçekleştirilen sanal partide katılımcılar önce, iz’in (Elifnaz Koçak) elektronik müziğin sınırlarında gezerek farklı alt türlerden beslediği deneysel seçkisi ile AVgen’in (Lal Avgen) kod ve video bazlı ses duyarlı görsel dünyasını bir araya getiren performansı izleme imkanı bulacak. Ardından sahneyi, Çiçek Çocuk ve Kübra Uzun‘un, geçmişe dair kuir anlatımlarıyla kültleşmiş Broadway klasikleri ile Çiçek Çocuk’un kendi parçalarını elektronik altyapılarla birleştirerek yeniden geleceğe sunduğu “Elmas Gözlüklerimiz” başlıklı performansı alacak.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında üç farklı etkinlikle katılımcılarla buluşacak “Plastik Düşler Sahnesi”  serisi, sanatın farklı dallarını çağın gerekliliklerine uydurarak sanal ortamda da doyurucu ve keyifli performansların mümkün olduğunu göstermeyi hedefliyor. Sanat, teknoloji ve performansın kesiştiği program, aynı zamanda, pandemi döneminden maddi ve manevi olarak etkilenen müzisyen ve görsel sanatçıları desteklemeyi amaçlıyor. Serinin ilerleyen etkinliklerinde, Robogeisha, Ömer Özçelik,  Ahmed Bektaş, Deniz Erdem,  Selver Yıldırım, Debora İpekel, Ece Düzgit, İpek Hamzaoğlu, Gurur Gelen, Oddviz, Fosil, Afterwork, Sushiwalks ve Berkay Tuncay  sanal etkinlik mekanında katılımcılarla buluşacak.