kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul, Gülhatun Yıldırım’ın performansı ile Pi Artworks İstanbul’da

6 Mart 2016

Pi Artworks İstanbul, uluslararası performans platformu Performistanbul’u ağırlıyor.

Performistanbul’un, sanatçı Gülhatun Yıldırım ile gerçekleştireceği, küratörlüğünü Simge Burhanoğlu’nun üstlendiği Su isimli performans, 9 Mart Çarşamba günü saat 17:00 – 20:00 arasında Pi Artworks’te izlenebilecek.

Beden ve imge – mekan – nesne ilişkisi kurarak kamusal alan ve sınırlandırdığı mekanlarda performanslar sergileyen ve Pi Artworks’ün sanatçısı Nezaket Ekici ile de atölye çalışmalarında bulunan sanatçı, üç saat boyunca suyun içinde yatarak izleyicileri biraz sakin kalmaya, durmaya davet ediyor.

 

John Everett Millais’ın Ophelia adlı tablosundaki figürün kendini suya bıraktığı anda yüzünde oluşan ifadeyle bağ kuran performans, ölüm, uyku öncesi, bilinç dışı hal ile beraber bir otoportre oluşturuyor.

Gülhatun Yıldırım, d. 1991, İstanbul. Sanatçının başlıca performansları arasında Untitled (grup), Jaša ile, Contemporary İstanbul (2015); Salt (grup), Peter Toy ile, Maumau Gallery, İstanbul (2015); Tıpkı Eskisi Gibi (solo), İstiklal Caddesi, Istanbul (2015); TBMM’den TDK’ya (solo), Ankara (2015); Medley White (grup), Nezaket Ekici ile, Tarabya Kültür Akademisi, İstanbul (2014) sayılabilir.