kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul performans sanatçılarını bir araya getiriyor

25 Eylül 2016

Performans sanatçıları ile kurumlar arasındaki iletişimi yürüterek, performans sanatçılarının üretimlerine odaklanmalarını sağlamak ve bu alanda profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla Simge Burhanoğlu tarafından kurulan uluslararası performans platformu Performistanbul, performans sanatçılarını bir çatı altında toplamak ve farklı projelerle buluşturmak amacıyla yeni sezona hazır.

Performans sanatçılarını bir araya getiren ilk platform olan Performistanbul, sanatçının bedenini materyal olarak kullandığı, tekrarı olmayan, sanatla gerçek yaşam arasındaki sınırları kaldıran performans sanatına ve performans sanatçılarına gereken özeni göstermek üzere yola çıktı.

Performans sanatçıları aynı çatı altında buluşuyor

Performistanbul, performanslara uygun mekan bulmanın yanı sıra, mekanlara özel performanslar da üreterek yeni fikirlerin hayat bulmasına olanak sağlıyor. Genç sanatçılara destek olmak için aktif olarak çalışan platformun bünyesinde, farklı alanlarda performans çalışmalarını sürdüren uluslararası sanatçılar bulunuyor.

Performistanbul’un öne çıkan hedeflerinden birisi de, farklı oluşumların ve küratörlerin performans sanatçılarına ulaşabilmeleri için köprü görevi gören bir platform olmak.

Geçtiğimiz bir sene içinde sanatçılarını Pi Artworks, Alt, Mamut Art Project gibi farklı mekanlarda projelerle buluşturan Performistanbul, yeni sezonda aralarında Art On İstanbul, Artnivo Project Space ve Galeri Zilberman gibi mekanlarda gerçekleştireceği bir dizi performans ve projelerle performans sanatçılarını sanatseverlerle bir araya getirecek.