kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul sanatçıları Venedik Uluslararası Performans Sanatları Haftası’nda

4 Aralık 2017

Bu yıl 4. edisyonu Venedik‘te 7 – 16 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Venice International Performance Art Week’in kültürel partnerlerinden biri Performistanbul oldu. Etkinliğe Türkiye’den katılan isimler arasında da Performistanbul sanatçılarından Batu Bozoğlu, Leman S. Darıcıoğlu ve İ. Ata Doğruel yer alıyor. Sanatçılar, etkinliğe The Art Department ve Fark Holding A.Ş. desteği ile katılıyor.

Kâr amacı olmayan, bağımsız bir canlı sanat projesi. VestAndPage isimli iki sanatçının kurduğu ve küratörlüğünü gerçekleştirdiği Performance Art Week, Venedik’te yer alan Palazzo Mora ve Palazzo Michie mekânlarında gerçekleşiyor. Açık Çağrı ile gelen başvurular arasından katılımcı sanatçıları belirleyen Venice International Performance Art Week, bu sene uygulamaya başlayacağı Co-Creation Live Factory Prologue 1 programı ile yeni bir döneme giriyor. Birlikte üretme, iş birliği ve sanatsal bir topluluk oluşturma ilkesine dayanan program, katılımcı sanatçıların alanında uzmanlaşmış performans sanatçıları ile birlikte çalışabilecekleri bir ortamda kişisel pratiklerini geliştirerek, güçlendirmeyi amaçlıyor.

Venice International Performance Art Week kapsamında, Co-Creation Live Factory Prologue 1’e katılacak sanatçılar 10 gün süreyle yoğun bir çalışma programına alınacaklar ve üç gruba ayrılarak Andrigo & Aliprandi (İtalya), Marilyn Arsem (ABD) ve VestAndPage (İtalya, Almanya) ile çalışma imkânı bulacaklar.

Performanslarında soyutlanma, dayanıklılık gibi kavramlar üzerine yoğunlaşarak uzun süreli pratiklerle bedensel ve zihinsel sınırlarını zorlamayı hedefleyen İ. Ata Doğruel, program kapsamında, zamanın sanatçı ve seyirci üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşan, Amerikalı performans sanatçısı Marilyn Arsem ile çalışacak.

Çalışmalarında katılımın ve yazarlığın politikalarını inceleyen; sanatçı ve seyircinin rollerini sorgulayan Batu Bozoğlu ve bedeni seyirciye sunulan bir kaynak gibi kullanarak pratiğine yaşamak istediği dünyayı yarattığı “mümkün-ütopyalar haritası” olarak yaklaşan Leman S. Darıcıoğlu ise VestAndPage ile çalışacak. VestAndPage, fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedenleri sanat pratiklerinin merkezine oturtarak, bedene şiirsel ve hayali bir alan olarak yaklaşan çalışmalarıyla biliniyor.

Programın sonunda ortaya çıkan ortak üretimler 15-16 Aralık 2017 tarihlerinde Palazzo Mora’da sunulacak. Halka açık gerçekleşecek sunumlarda, kişisel performanslar ve ortak üretimler dahil olmak üzere bir çok farklı çalışmaya yer verilecek.