kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul’dan yeni sezonda yeni performanslar

3 Şubat 2017

Performistanbul, yeni sezonda ALAN stanbul, Zilberman Projects-Istanbul, Art On stanbul ve Pera Müzesi ibirliinde gerçekletirecei performanslarla yılın ilk üç ayı için etkinlik takvimini belirledi. 

6 – 15 ubat tarihleri arasında ALAN stanbul işbirliği ile Leman S. Darıcıoğlu’nun Zehirlenmiş Prenses (Empoisoned Princess) isimli performansını izleyiciyle buluşturuyor. 10 gün boyunca devam edecek performans, Tarlabaşı ile ALAN İstanbul arasında gerçekleşecek.

Aynı zamanda, Türkiye’de ilk defa aralıksız 48 saat süreyle devam edecek bir performansa imza atacak olan İ. Ata Doğruel’in Sonsuz Tarla (Endless Field) isimli performansı, Zilberman Gallery’nin desteğiyle 19 – 21 Şubat tarihlerinde Zilberman Projects–Istanbul’da gerçekleşecek. Performans 19 Şubat tarihinde saat 10.00 itibariyle Zilberman Projects– Istanbul’da izleyicilerle buluşacak ve aralıksız olarak 21 Şubat günü saat 10.00’a kadar devam edecek. Galeri, çalışma saatleri (10:00- 19:30) dışında kapalı olsa da izleyiciler, performansı galerinin cam kapısının arkasından 48 saat boyunca aralıksız seyredebilecekler.

AslieMk‘nın, 8 isimli performans serisinin üçüncü performansı Beton ise Art On İstanbul iş birliği ile 25 Şubat’ta 16.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Sanatçıların galeri alanına yerleştirilecek büyük beton havuzu içinde belli bir
hızda yürümesiyle başlayan performans, betonun üzerinde kalan ayak izlerinin simgelediği gibi üzerinde yaşadığımız gezegene karşı sergilediğimiz müdahil olma ve hükmetme arzusunu konu ediniyor.
Performistanbul, son olarak Pera Müzesi iş birliğiyle 31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Yeniden Bak adlı bir performans programı sunuyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin koleksiyon sergilerinden esinlenerek hazırlanan program, sanatçılar AslieMk, Ekin Bernay ve İ. Ata Doğruel’in performanslarıyla gerçekleştirilecek. Simge Burhanoğlu’nun küratörlüğünde sunulan bu program, Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonlarından esinlenen performanslardan oluşacak.