kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul’un YouTube kanalı açıldı

16 Ağustos 2017

Performans sanatçılarını bir araya getiren ve projelerle buluşturan Performistanbul, Performistanbul sanatçılarının gerçekleştirdiği performansların videolarına, performans belgesellerine, röportajlara yer vereceği ve aynı zamanda, sadece YouTube’dan yayınlanacak canlı kamera performanslarının olacağı YouTube kanalını yayına açtı.

Kurulduğu ilk günden beri performans sanatını daha fazla izleyiciyle buluşturmayı amaçlayan Performistanbul, YouTube kanalıyla da farklı kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Selin Kocagöncü’den canlı kamera performansı: “Gülümse”

Performistanbul YouTube kanalından yayınlanacak ilk canlı kamera performansı “Gülümse”, performans sanatçısı Selin Kocagöncü tarafından 24 Ağustos Perşembe günü 19.00 – 20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Fotoğraf için poz vermekte hep zorlanmış olan sanatçı, bu performansında, hayatının geri kalanı boyunca kullanacağı samimi bir gülümseme geliştirmeyi amaçlıyor.

Poz vermenin zorluğunun temelinde yatan feminist örtüşmezlikler ve hakikilik sorunlarını aşmaya odaklanan performansta Kocagöncü, yarattığı imgeyi gözlemlemek yerine o anki öznel deneyimine odaklanarak pozunu değerlendiriyor. “Gülümse”, bu bir saatlik hareketli imge aracılığıyla, kişi ile fotografik imgesi arasında oluşan ilişkiyi seyirciye sunuyor.