kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

PhotoMaraton başlıyor

5 Kasım 2021

İlk olarak İspanya’da düzenlenen ve o zamandan beri dünyanın dört bir yanında düzenlenmeye devam eden PhotoMaraton, bu yıl İstanbul’da 4. kez Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Canon’un ana sponsorluğunda 6 Kasım Cumartesi günü Sirkeci Garı‘nda gerçekleşiyor.

Fotoğraf meraklıları, bu etkinlikte sabahtan başlayarak Sirkeci – Beyazıt – Tünel ve Beyoğlu rotasında 9 tema çerçevesinde 9 fotoğraf çekecek ve bu fotoğraflarla yarışmaya katılacak. PhotoMaraton kapsamında düzenlenen yarışma da herkese açık olacak, yarışmanın kazananlarına Canon markalı ödüller verilirken aynı zamanda yarışmayı kazanan eserler, gezici sergilerde İstanbul’un çeşitli noktalarında yıl boyunca İstanbullularla buluşacak.

COVID-19 önlemleri kapsamında maske takarak ve aşı olanların katılabileceği etkinlik Sirkeci Garı’nda sabah saat 09:00’da başlayacak. Öğlen 12.00’da Sirkeci Garı, daha sonra 15.00’da Beyazıt Meydanı’nda ve 18.00’de Galata Kulesi‘nde belirlenecek 1 Analog kategori, 1 Cep kategori, 1 Video ve 3 Dijital (Genel) kategoride belirlenen temalar doğrultusunda çektikleri fotoğrafları, aynı gün en geç 21.30’da Taksim’de buluşma noktasında FOTON yetkililerine teslim edecekler. Toplamda 16 tema fotoğraflanacak ve 16 kişi ödüllerin sahibi olacak.

1984 yılından beri dünyanın 90’dan fazla ülkesinde düzenlenen uluslararası sokak fotoğrafçılığı yarışması PhotoMaraton, 2018 yılından beri Türkiye’de her sene giderek artan bir katılımla düzenlenmeye devam ediyor. Bugüne kadar toplam 5000’den fazla kişinin katıldığı etkinlik müzikler, danslar ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçiyor.