kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pi Artworks Istanbul’da yeni sergi: “Simetrik Olmayan”

15 Kasım 2019

Pi Artworks Istanbul, 14 Kasım 2019 – 14 Ocak 2020 tarihleri arasında Turan Aksoy’un dünyanın olağanüstü düzeni ve olağan düzensizliği karşısında insanın yalnızlık hissiyatı etrafında kurguladığı Simetrik Olmayan başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Turan Aksoy’un yeni solo sergisi Simetrik Olmayan, sanatçının son yıllarda zamana karşı geliştirdiği “yavaşlık, durup bakma, bekleme” hislerinden yola çıkıyor. Sergi, sanatçının söz konusu hassasiyetlerinin “yalıtılmış, ıssızlaştırılmış ve sessizleştirilmiş dünya” imgelerine dönüşerek görünürlük kazandığı çalışmalarını izleyiciyle buluşturuyor.

Son yıllarda Kıbrıs’ta, yani adada geçirdiği zamanın “yavaşlık ve yalnızlığa” yönelik ilgisini anlamlandırmasına katkıda bulunduğunu belirten Aksoy; ada coğrafyasını içerdiği yalnızlık, hüzün ve düzensizlik duygularıyla, kendi hassasiyetlerine bilgece eşlik eden bir yer olarak tasvir ediyor.

Simetrik Olmayan’ı, sergilenen eserlerin isimlerine de atıfta bulunarak “Ergenliğin pek de romantik olmayan hatıraları, yansısıyla uzayan asimetrik bir zaman, durağan bir görüntüye uzun süre bakma, hayatın kırılganlığı ve dokunulmazlığından gelen korkuyla kalakalma, hayatı belirleyen kıymetli şeylerin öylece ortalığa bırakılması ve dünyanın olağanüstü düzeni ve olağan düzensizliğiyle bizi yalnız bırakması üzerine bir sergi” olarak tanımlıyor Aksoy.