kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pi Artworks İstanbul’da yeni sergi: “Yine Boya”

27 Mayıs 2022

Pi Artworks İstanbul, 17 Mayıs – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında Piyalepaşa‘daki yeni mekânında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 2020-21 Resim Bölümü mezunlarını ağırladığı “Yine Boya” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Can Aytekin ve Yasemin Nur tarafından düzenlenen sergiye katılan genç sanatçılar arasında Furkan Akhan, Elif Aktaş, Müge Bakır, Merve Gözde Bingül, Daniela Budişteanu, Damla Çil, Emel Ezal, Tansu Köse, Ayşe Şener ve Naz Tansel yer alıyor. Genç sanatçılar, pandeminin başladığı, hızla yayıldığı, kapanmaların damga vurduğu, dolayısıyla küresel, natürel ve biyolojik nitelikli bu travmanın etkisinin kuvvetli olduğu 2020 ve 2021 dönemlerinde mezun oldu.

Yerel sanat okullarıyla İngiltere’de başlattığı işbirliklerini, uzun soluklu bir proje olarak tasarlayarak İstanbul’da uygulamaya geçen Pi Artworks, projenin ilkini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile gerçekleştiriyor. Galerinin bugüne kadar imza attığı işbirlikleri arasında, Londra’da Goldsmiths Üniversitesi’yle hazırladığı ve her yaz döneminde gerçekleştirdiği gelenekselleşmiş Curatorial Open programı öne çıkıyor. Pi Artworks, yeni nesil sanatçıların ve küratörlerin sanat piyasasına ilk adımlarını atmalarını ve profesyonel galeri deneyimi kazanmalarını sağlayarak, görünürlük kazandıran ve destekleyen bu önemli işbirliklerini şimdi İstanbul’da başlatıyor.

Sanatçıları da herkesi olduğu gibi derinden etkileyen pandemi ve kapanma sürecinde, atölye dersleri evlerde-içeride, bilgisayarda ve telefon üzerinden gerçekleşti. Üniversiteden mezuniyet sonrasında genç sanatçılar üretimlerine ve resim yapmaya devam etti; bazıları atölyelerinde, bazıları evinde, diğerleri ise farklı mekanlarda birbirleriyle irtibatta kalıp aynı atölyeyi ya da mekânı paylaştı, boya ile çalışmayı ve üretme çabalarını sürdürdü. Sergide yer alan çalışmalar, tuval ve pentürü bir imkân olarak değerlendirirken, bugün ve şimdi karşımıza çıkan resimlerinde neredeyse sonsuz zenginlikteki resim tarihine öznel göndermeler yapmayı da ihmâl etmiyorlar.