kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Picasso Müzesi’nin ilham kaynağı Masumiyet Müzesi

18 Mart 2017

5 yıllık genişletme ve yenileme çalışmalarının ardından 2014 yılında tekrar açılan, Pablo Picasso’nun 5000’i aşkın eserini barındıran, Paris’teki Picasso Müzesi‘nin sanat yönetmeni Laurent Le Bon, müzenin yeni düzenlenmesinde Orhan Pamuk’un 2012’de İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi’nden ilham aldıklarını açıkladı.

Daha önce Paris’teki Louvre ve Versailles gibi müzelerde kuratörlük ve Centre Pompidou Modern Sanatlar Müzesi’nde sanat yönetmenliği yapan Le Bon, geçtiğimiz günlerde Alain Elkann’a verdiği ve İtalyan La Stampa Gazetesi’nde de yayımlanan röportajında Masumiyet Müzesi’nden ilham alma nedenlerini şu sözlerle anlattı: “Picasso Müzesi’nin büyük bir sanatçıya adanmış küçük bir müze olmasının getirdiği bir avantajı var. Artık müze ziyaretçileri daha samimi ortamlardan hoşlanıyor. Aynen Türkiyeli yazar Orhan Pamuk’un İstanbul’daki Masumiyet Müzesi’ni kurarken yaptığı gibi… “.

Le Bon röportajını şu sözlerle tamamladı: “Pamuk, ziyaretçiler için Louvre, Centre Pompidou ya da MOMA gibi büyük müzelerden daha farklı bir deneyim sunuyor, bir hikâye anlatıyor. Biz de bunu örnek aldık.”