kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de yeni sergi: “Kâğıt”

11 Şubat 2019

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, 12 Şubat – 24 Mart 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Project tarafından gerçekleştirilen “Kâğıt” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ün misafir programı kapsamında gerçekleştirilen ilk proje olarak izleyici karşısına çıkan “Kâğıt”, 100’ün üzerinde sanatçının kâğıt işlerine odaklanıyor.

Sergi, Türkiye çağdaş sanatında, 1960’lardan bugüne uzanan bir çizgide, kâğıt üzerine yapılan işler ve de bizzat materyal olarak kağıdın kullanıldığı yapıtları bir araya getiriyor. Araştırma odaklı bir sergi olan “Kâğıt”, hem usta hem de genç sanatçıların yapıtları ışığında bu alanı kapsamlı bir şekilde, her yönüyle ele alıyor. Sergide yer alan sanatçılar bilinçli bir şekilde üretimlerinde kağıdı tercih eden isimler olarak öne çıkarken, günümüz sanatındaki gelişmeleri, geçmişten bugüne bu alanda yaşanan değişim ve dönüşümleri de ortaya koyuyorlar.

“Kâğıt” sergisi bu alanda sunulan üretimlerdeki çeşitli eğilimleri, gençlerin ‘yeni ve heyecan dolu’ sesleri ile güçlü sanatçıların kâğıt üzerine koyduğu eserlerini bir araya getiriyor. Resimden heykele, fotoğraftan videoya, yerleştirmeye uzanan bir yelpazede üretim yapan sanatçıların ‘kâğıt’ işleri bu alanın sonsuz olanaklarını da izleyiciye gösteriyor.