kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pilot’ta yeni sergi: ‘Hav Hav Hav Hav Hav’

12 Kasım 2020

PİLOT, 12 Kasım – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Can Küçük’ün ‘Hav Hav Hav Hav Hav’ isimli ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Hav Hav Hav Hav Hav, yaşamı başlangıcından sonuna, bazı temel kavramlarda duraklayıp ilerleyerek anlatan biyografik bir sergi. Panoraması sunulan yaşamın öznesi olarak bir insan ve bir köpek yer değiştirebiliyor; bunu sağlayan şey, yapıtla izleyici arasında kurulan, yapısı gereği yüzeysel, sınırlı ve hem düşünsel hem de duygusal açıdan zengin ilişkinin, köpekle insan arasındaki ilişkiye benzeyişi. Köpekle aramızda az sözcük ve sesle ifadesini bulan dil ve bu sade dili çözmek için kulak verdiğimiz tekrarlar, tonlamalar, boşluklar; yani dilin müzikal yanı serginin örüntüsünü oluşturuyor. Tüm köpekler arasındaki “o köpeğin”, ancak birbirinin aynısı havlamalara dikkat kesildiğimiz zaman kendini belli etmesi gibi, endüstriyel öğelerin tekrarları içindeki “o kişi” de, yani biyografinin sahibi de kendini göstermeye başlıyor.  Bu yer değiştirme sayesinde köpekle ortak niteliklerimiz belirmiş oluyor.