kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pınar Yoldaş kişisel sergisi ile Hollanda’da

10 Temmuz 2017

Hollanda’da yer alan; doğaya yönelik yeni ilişkiler ve uygulamaların keşfedildiği ve çağdaş toplumdaki insan, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkilerin yeniden tanımlandığı projelerin geliştirilmesi için bir sergi platformu olma misyonunu üstlenen Zone2Source9 Temmuz – 3 Eylül 2017 tarihleri arasında Pınar Yoldaş‘ın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Pınar Yoldaş’ın yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Pınar Yoldaş, Hollanda’daki ilk kişisel sergisi kapsamında kendisinin ‘spekülatif biyoloji’ olarak tanımladığı kavramdan ilham alan yeni eserler üretti. Sanatçı, bu doğrultuda üç bölümlü bir sergi kurguluyor.

Yoldaş’ın 2014’ten beri sürdürdüğü “Ecosystem of Excess” adlı çalışması, yeni organizmalar yaratarak geleceği kurgulayan spekülatif bir biyoloji projesidir. Pınar Yoldaş’ın bu sergiye özel olarak hazırladığı ve paleobotanik, deniz biyolojisi ve çağdaş tasarım ve mimarlığın görsel kelime dağarcığını kullandığı “Carboniferous” adlı eser ise, petrol ve diğer fosil yakıtların oluşumunda aracı olan eski çağa ait bitki ve yaşam formları dünyasına fantastik bir yolculuk öneriyor. Het Glazen Huis’in ön odası, antik tarih ile kirlilik ve iklim değişikliği gibi günümüz gerçeklerini kapsayan küresel düzeydeki olası gelecek arasında bir bağlantı kurarken, arka oda birçok yeni heykelsi objeler aracılığıyla botanik yaşamın moleküler mucizelerini gözler önüne seriyor.