kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Poşe’de yeni sergi: Muğlak Kesişimler için Notasyonlar

25 Şubat 2019

Poşe23 Şubat – 4 Mart 2019 tarihleri arasında Gülşah Mursaloğlu ve Ezgi Tok’un işlerini Defne Kırmızı’nın küratörlüğünde “Muğlak Kesişimler için Notasyonlar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Mursaloğlu ve Tok’un çoklu mecralara sızan işleri, izleyiciyi diskronik bir kurgu içerisinde konumlandırıyor. Tekerrüre dayalı, doğrusal hareketi kıran, çoğullaştıran ve öznelleştiren sanatçı pratikleri, göçebe bir zamansallık deneyimi oluşturuyor.

Mursaloğlu’nun organik ve sentetik malzemeleri birbiri içinde erittiği mekâna özgü yerleştirmesi, görselliğin ötesine geçerek duyumsal ve dinamik bir sistem sunuyor. Mesafelerin deviniminin ve bir aksak ritmin peşinden giden Tok’un hareketi odağına alan yerleştirmesi, rastlantısal karşılaşmalara kapı aralıyor. Muğlak Kesişimler için Notasyonlar, izleyicinin zaman algısını esnetirken, her dönüş ve dönüşümde kendini yeniden üreten notasyonlar vadediyor.

Defne Kırmızı (1988) doktora çalışmalarına Boston Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Tarihi bölümünde devam ediyor. Boston’da sürdürdüğü tez çalışması Türkiye sanat ortamında tekrarlı ve grup sergiler üzerinden filizlenen kavramsal sanat diline odaklanıyor. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü, yüksek lisans derecelerini ise aynı üniversitenin Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü ve Boston’daki School of the Museum of Fine Arts’da görsel sanatlar alanında, fotoğraf odaklı çalışmaları ile aldı.