kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pota’ya İspanya’dan En İyi Film Ödülü

1 Eylül 2021

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ahmet Toklu’nun, yapımcılığını Halil Kardaş’ın üstlendiği TRT Ortak Yapımı “Pota”, İspanya’da düzenlenen 21. Cerdanya Film Festivali‘nde en iyi filme verilen “Sosyal Bakış Ödülü”nü kazandı.

“Pota” dünya prömiyerini geçtiğimiz ay İtalya’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli çocuk filmleri festivallerinden biri olan 51. Giffoni Film Festivali Elements 10+’da yapmıştı. Genç oyuncu Alp Akar’ın yanı sıra Bulut Güneş, Bahar Hacıbektaşoğlu ve Recep Özgür Dereli’nin rol aldığı film, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Bu yıl Antalya Film Festivali’nde Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü’ne layık görülen “Pota”, yönetmen Ahmet Toklu’nun ilk uzun metrajlı filmi. Film, sınıflar arasındaki farklılıkları basketbol üzerinden anlatırken, yaşadıkları semte basket potası kuran yoksul çocukların mücadelesine odaklanıyor.