kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Project’08 ‘Algının Dönüşümü’ temasıyla gerçekleşiyor

31 Mayıs 2022

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin bu yıl 8. kez hayata geçirdiği sanat, tasarım ve iletişim festivali Project’08, bu yıl ‘Algının Dönüşümü’ temasıyla 1 – 7 Haziran 2022 tarihleri arasında santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Bu yıl “Algının Dönüşümü” temasına odaklanan festival, sanatı değişimi ifade eden bir dil olarak ele alıyor ve katılımcılarını algının dönüşümü ve dönüştürücü gücü üzerine düşünmeye davet ediyor.

Sanat tarihi, gastronomi, müzik, sinema, felsefe ve dans gibi farklı alanlarda düzenlenecek etkinlik ve atölyelerle katılımcılarına dolu dolu bir program sunan Project’08, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin fotoğraf, heykel, video ve dijital sanat alanlarındaki çalışmalarının yer aldığı serginin açılışı ile başlayacak. Festival kapsamında düzenlenen seminerlerde Prof. Dr. Ayşegül Güçhan, Sunay Demircan ve Fazıl Oral algı kavramını sanat, güzellik, zaman ve mekân, birey ve toplum gibi farklı alanlardaki yönleriyle inceleyecek.

Bu yıl Arter ve Beykoz Kundura işbirlikleriyle santralistanbul Kampüsü sınırlarının dışına uzanan festival kapsamında katılımcılarla etkileşimli atölyeler de hayata geçiyor. Arter işbirliğiyle çevrimiçi olarak düzenlenecek eser incelemesi ve yaratım atölyelerinin yanı sıra Arter’de performans sanatçısı Buse Çetin ile katılımcıların bedeni ve hareket kabiliyetini algılamasına odaklanan somatik diyalog atölyesi gerçekleştirilecek. Beykoz Kundura’da ise festival kapsamında Reha Erdem’in yönetmenliğini üstlendiği A Ay filminin gösterimi ve BİLGİ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Esra Yıldız ile birlikte film analizi etkinliği yapılacak.

Psikolog Selin Kılıç ile yaratıcı drama; işaret dili eğitmeni Feride Korkmaz ile başlangıç seviyesinde işaret dili atölyelerinin de gerçekleştirileceği festivalde BİLGİ Gastronomi Bölümü işbirliğiyle yapılacak “gözü kapalı tat alma testi” festival katılımcılarını tat alma algısını keşfe çıkaracak.

BİLGİ Sahnesi tiyatro topluluğunun sergileyeceği Kara Oyun adlı oyununun da yer aldığı festival programı, BİLGİ Müzik Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu Türkiye’nin ilk laptop orkestrası IBULORK’un kapanış konseri ve açık hava film gösterimiyle son bulacak.