kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Protocinema Gösterim Turu 2019 37. Turin Film Festivali’nde

25 Kasım 2019

Protocinema tarafından bu yıl Kundura Sinema işbirliğiyle gerçekleştirilen Protocinema Gösterim Turu 2019, genişletilmiş hâliyle 26 Kasım Salı günü Fondazione Sandretto Re Rebaudengo işbirliğiyle 37. Turin Film Festivali’ndeki sanat ve sinemanın kesişimlerine yoğunlaşan Onde – Artrum bölümünde gösterilecek.

Protocinema Gösterim Turu 2019, sekiz tek kanallı videodan oluşuyor. Seçkiye dâhil edilmiş olan sanatçılar Basel Abbas ve Ruanne Abou Rahme, Ahmet Öğüt, Hera Büyüktaşcıyan, Vajiko Chachkhiani, Lara Ögel, Hasan Özgür Top, Hale Tenger ve Theo Triantafyllidis.

Mari Spirito ve Aslı Seven’in eş küratörlüğünü yaptığı seçki, Protocinema’nın kültürler arası diyaloğu teşvik etme amacına yönelik olarak düzenleniyor.

Protocinema Gösterim Turu 2019, inşa edilmiş kentsel yaşamın kısıtlamaları, eski, tarihi ve gelecekteki toplumsal gelişmelerin psikolojik etkileri gibi temalara farklı açılardan bakar. Hera Büyüktaşcıyan, Vajiko Chachkhiani, Lara Ögel ve Hale Tenger, değişmiş olabilecek toplumların farklı bir kılıkla aynı yönlerini koruyabildiklerini göstermek için çağdaş anlatılarda halk hikayeleri, tarih ve hikaye anlatımı kullanırlar. Theo Triantafyllidis’in videosu, geçmişte, şimdiki zamanda ya da tamamen geçmişte, görüntüler ve fikirlerin nasıl yaratıldığına dair fikirler taşıyan bir VR (Sanal Gerçeklik) canlı performansının kaydıdır. Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme, Gazze sınırında gerçekleşen “Dönüş Marşı”nın katılımcılarına ve kendilerine göre avatarlar yaratmıştır. Ahmet Öğüt, Meksika’daki sosyal-siyasi yaşamın farklı yönlerini film diliyle buluşturur. Hasan Özgür Top’un videosu milliyetçiliğin süreçlerini ve etkilerini, kapitalizm ile gittikçe karmaşıklaşan ilişkisini araştırır. Bu sanatçıların ortak paydası, dinamik bir yakınlıktır; pratikleri, çoğu zaman sosyo-politik ve ırksal yapıları sorgulamak için kişisel anlatıları kullanarak bir dizi konuda bilinçlenme yaratmaya adanmıştır.