kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Protocinema Proyecto AMIL’de

17 Ocak 2018

2011 yılında Mari Spirito tarafından sınır ve sınırlamaların ötesinde çalışmayı prensip edinerek kurulan Protocinema ve Juan Carlos Verme ve Joel Yoss tarafından akışkan, ticari olmayan bir güncel sanat platformu olarak kurulan Proyecto AMIL, SAHA Derneği‘nin desteği ile yeni bir uluslararası kurumsal iş birliği başlatıyor.

Protocinema Proyecto AMIL’de adlı herkese açık etkinlik serisi ve profesyonel diyaloglar aracılığıyla Protocinema’nın çalışmaları, Lima’daki izleyici kitlesi ile buluşuyor. Protocinema Proyecto AMIL, kurumlararası bir aradalık üzerine bir deneme. Bilgi paylaşımı niyetiyle organize edilmiş olan etkinlikler, değişken siyasi durumlar üzerine düşünme ve yeni güncel sanat işlerini göstermeyi niyetiyle ortaya çıkmış.

Proyecto AMIL, önemli yerel ve uluslararası projeleri desteklemekle birlikte izleyicilerin eleştirel içerikle karşılaşabilecekleri bir mekan görevi görür. Tartışma, workshop, gösterim, performans ve yayın gibi deneysel ve işbirlikçi bir kamusal programa sahiptir. Proyecto AMIL’in ayrıca Peru ve İsviçre’de olmak üzere iki farklı misafirlik programı var.

Protocinema, uluslararası sanat topluluğu içerisinde sanatçıları, küratörleri, yazarları bir araya getirerek İstanbul ve New York’un dâhil olduğu birçok yerde sergi ve eğitim programları düzenledi.

Kültürel ve coğrafi mesafeye rağmen Protocinema ve Proyecto AMIL aynı amaçla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen kurumlar olarak izleyicilerin eleştirel içerikle angaje olduğu mekanlar olarak işliyorlar.

Etkinlik Programı:

18 Ocak Perşembe
19.00: Mari Spirito’nun Protocinema sunumu (ABD)
20.00: Genç sanatçı konuşması, Ghaith Mofeed (Suriye)

25 Ocak Perşembe
19.00: Hasan Özgür Top’un sanatçı konuşması (Türkiye)
1930: Açılış kokteyli, Atölye (2018), Hasan Özgür Top

31 Ocak Çarşamba
1930: Protocinema Video Sanatı Programı
– Gülsün Karamustafa (Türkiye)
– Volkan Aslan (Türkiye)
– Rossella Biscotti (İtalya)
– Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme (Filistin)
– Adrian Paci (Arnavutluk)
2030: Mari Spirito ile konuşma

Bütün etkinlikler herkese açık ve ücretsizdir.