kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pusetli Aileler Sakıp Sabancı Müzesi’nde

9 Ocak 2017

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Turkcell Platinium Pusetli Aileler programı ile aileleri bebekleriyle birlikte ilk müze deneyimlerini yaşamaya, Feyhaman Duran – İki Dünya Arasında  Sergisi‘ne davet ediyor.

Bebekli ailelere, özel bir sanat deneyimi yaşatmayı amaçlayan ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen program, eğitmen eşliğinde sergi turu, renkler, yüzler, çiçekler ve meyvelerle oynanacak oyunlar ve bebeklere duyusal  deneyimler yaşatacak atölye çalışmalarından oluşuyor.

0 – 11 aylık bebeği olan annelerle çalışmanın hedefi, annelerin sergiyi bir rehber eşliğinde, bebeklerinden ayrılmadan gezebilmeleri. 30 dakikalık programda sergide seçilen eserlerin  önünde eğitmenle birlikte incelemeler yapılarak, bebeklerde renklerin, ışığın, şekillerin, sesin,  görüntülerin ve müze atmosferinin yarattığı etki gözleniyor.

60 dakikalık programda 12 – 36 aylık bebeği olan anne, eğitmen eşliğinde sergi gezisi yapıyor. Tur sırasında, sergilenen eserlerde renk, şekil, yüz ifadeleri gibi kavramlara dikkat çekiliyor. Turun ardından hep birlikte renkli oyunlar oynanarak, farklı yüz ifadelerini resim çalışması ile deneyimledikleri bir atölye çalışması yapılıyor.