kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Quo Vadis Aida?” iki dalda BAFTA adayı

15 Mart 2021

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından bu yıl 11 Nisan 2021 tarihinde 74. kez dağıtılacak olan BAFTA Ödülleri’nde, Jasmila Zbanic “En İyi Yönetmen” dalında, “Quo Vadis Aida?” ise Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterildi.

Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. Filmin hikayesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalı’nın öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Altın Ayı ödüllü yönetmen Jasmila Zbanic’in yönettiği TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” bu yıl 93. kez düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde de En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listede yer alıyor. 93’üncü Oscar Ödülleri için kesin aday listeleri 15 Mart’ta açıklanacak. Bu yıl Oscar Ödülleri 25 Nisan’da sahiplerini bulacak.

Geçtiğimiz eylül ayında dünyanın en prestijli ve eski festivali Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren “Quo Vadis Aida?” hemen ardından Toronto Film Festivali’nde yarıştı. Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde yarışan ve ödüller kazanan film, 2020 Ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü aldı.