kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Quo Vadis, Aida?” Oscar Ödülleri’nde kısa listeye seçildi

11 Şubat 2021

Bosnalı Jasmila Zbanic’in yönetmenliğini yaptığı TRT’nin ortak yapımcılığını üstlendiği “Quo Vadis, Aida?” filmi, Oscar Ödüllerinin En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listeye kaldı. 93 ülkeden filmlerin yarıştığı elemede kısa listeye 15 film kaldı.

Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film, 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. Filmin hikâyesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dâhil on binlerce Bosnalı’nın öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Dünya prömiyerini 2020’nin Eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan “Quo Vadis, Aida?” hemen ardından Toronto Film Festivali’nde yarıştı. Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde yer alarak ödüller kazandı. Film, Türkiye’de ise geçtiğimiz ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Oscar Ödülleri 25 Nisan’da Sahiplerini Bulacak

Akademi üyeleri En İyi Yabancı Film dâhil bütün kategorilerde kısa listeye kalan filmleri 5 – 9 Mart 2021 tarihleri arasında değerlendirecek. 2021’in Oscar adayları 15 Mart’ta açıklanacak. Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri Töreni bu defa COVID-19 pandemisi nedeniyle 25 Nisan’da düzenlenecek.