kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde yeni sergi

13 Haziran 2018

Rahmi M. Koç Müzesi, bağımsız fotoğrafçı ve uzun yol kaptanı Faruk Üründül’ün fotoğraflarından oluşan “Uzak Denizler” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 11 Kasım 2018 tarihine kadar görülebilir.

2002-2008 yılları arasında dökme yük gemilerinde objektife yansıyan karelerin yer aldığı sergi; 6 aylık kontratlarla haftada 6 gün, günde 8-10 saat çalışan uzun yol denizcilerinin sıklıkla kesişen rotalarından birbirine benzer kaderlerine, balast tanklarından pruvada patlayan dalgalara kadar gözlerden uzak yaşamları deniz yüzüyle belgeliyor. Sergide; Panama Kanalı, Hindistan, Tayland, Tanzanya, Amerika, Hollanda ve Japonya limanlarında çekilen fotoğraflar da yer alıyor.

Gördüklerine farklı pencereden bakan Üründül, bu çalışma süresince fotoğrafçı olarak peşine düştüğü kaygılara, denizcilerin pek de bilinmeyen hayatlarına tanıklık etmiş olmanın sorumluluğu ve bu insanlara duyduğu gönül borcunun eklendiğini, yine de ne bu çalışmanın, ne de bir başkasının deniz insanlarına ve deniz yürekli insanlara duyduğu saygıyı ifade etmede yeterli olamayacağını dile getiriyor.