kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Rastlantı ve Zorunluluk” SANATORIUM’da

19 Nisan 2018

SANATORIUM, 19 Nisan –  20 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kerem Ozan Bayraktar’ın ve Sergen Şehitoğlu‘nun çalışmalarından oluşan ve adını Jacques Monod’nun aynı adlı kitabından alan “Rastlantı ve Zorunluluk“ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

“Rastlantı ve Zorunluluk”, varyasyon ve belirme olgularını canlılık ve materyal ilişkisi bağlamında inceliyor.

Kerem Ozan Bayraktar, sergide yer alan ‘Potansiyel Olarak Yaşanamaz Bazı Gezegenler’ isimli çalışmasında, bilim medyasında karşımıza çıkan ötegezegen (exoplanet) illüstrasyonlarının Astronomideki “yaşanabilir bölge” kavramıyla ilişkisini inceliyor. Bayraktar bu incelemeyi, bilimsellik, kolonyalizm ve hayal gücü ekseninde ele alırken, serginin diğer bir sanatçısı Sergen Şehitoğlu ise ‘Mojave Çölü’ isimli çalışmasıyla, Antroposenin izini gezegenimizin morfolojik yapısı üzerinde sürüyor.

Sanatçılar sergide ayrıca, bir çöl üzerinde oluşan küçük toz fırtınalarının farklı devinim ve niteliklerine odaklanan ‘Toz Şeytanları’ isimli ortak bir animasyon çalışması sunuyorlar.