kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

READ’den Beş Ülkede Sanatçılar için Misafir Programı’na açık çağrı

10 Mart 2022

Goethe Institut – Üsküp (Kuzey Makedonya), Association Krokodil (Sırbistan), Center for Balkan Cooperation – Loja (Kuzey Makedonya), Instituti i Librit dhe i Promocionit (Arnavutluk), Kalem Kültür Derneği (Türkiye) ve Qendra Multimedia (Kosova) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Kültürel Çeşitlilik için Bölgesel Ağ – READ projesi, 2022 dönemi için başvuru çağrısını yayınladı.

READ – Beş Ülkede Sanatçılar için Misafir Programı’nın Mayıs – Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci edisyonuna; Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk ve Türkiye’de ikamet eden yazar, çevirmen, oyun yazarı, şair, illüstratör, kültür-sanat gazetecisi, çizgi roman çizer ve yazarları için yaptığı çağrının son başvuru tarihi 31 Mart 2022 saat, 23.59 (TSİ).

Projeye dâhil olacak sanatçılar karşılıklı olarak beş ülkedeki proje ortaklarının konuğu olacak ve her proje ortağı yılda iki sanatçı misafir edecek. 10 sanatçının READ – Beş Ülkede Sanatçılar için Misafir Programı kapsamında 2022 yılında misafir edilmesi plânlanıyor. Program, hem genç ve deneyimi az sanatçıların, hem de deneyimli sanatçıların başvurularına açık. Deneyimli sanatçıların seçim kriteri en az iki eserinin veya en az iki çevirisinin yayımlanmış olmasıdır.

Proje kapsamında ağırlanan sanatçıların konakladıkları süreyi verimli bir şekilde geçirmeleri beklenmektedir. Önerilen proje üzerinde çalışmanın yanı sıra, kültürlerarası hoşgörü ve uzlaşmacı yaklaşıma katkı sağlayacak olan “Birlikteki Çeşitlilik / United in Diversity“ genel başlığı ile ilgili kısa bir çalışmanın (metin, deneme, şiir, kısa öykü, makale ya da çizgi roman olabilir) da yapılması beklenmektedir. Bu çalışmalara ilave olarak yazma, yaratma ya da çeviri yapma, atölyelere katılma, sunumlar yapma (misafir bulunduğu ülkeye göre Mobil Kütüphane turuna katılma olasılığı), edebiyat festivallerinde aktif rol alma ve çevrimiçi etkinliklerde, projenin sosyal etkinliklerine ve okuma etkinliklerine de katkı sağlanması beklenmektedir.