kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Remote İstanbul ikinci kez başlıyor

5 Ağustos 2021

Kundura Sahne, 7 – 30 Ağustos 2021 tarihleri arasında bu yıl ikinci kez Rimini Protokoll ortaklığında gerçekleştirilecek Remote İstanbul‘a ev sahipliği yapıyor. Etkinlik, Kadıköy Belediyesi işbirliğinde ve Tepe Nautilus AVM’nin katkılarıyla gerçekleşecek.

Kundura Sahne ve Lita YapımEvi ortak yapımı olan Remote İstanbul, Manolya Parkı’ndan Koşuyolu’na uzanan bir güzergahta gerçekleşecek ve bir yapay zekanın sesi eşliğinde kulaklıklarla yola çıkacak katılımcıları oyunun bir parçasına dönüştürecek. Şehirle kurduğumuz ilişkiyi sorgulamaya ve yapay zeka eşliğinde davranışlarımızı gözlemlemeye davet edecek performans, pandemi zamanlarında uzak kaldığımız şehre dokusuyla, sesiyle ve renkleriyle yeniden ve yeni gözlerle bakma şansı sunacak.

Pandemi sürecinde uzak kaldığımız şehre yeniden ve yeni gözlerle bakmaya davet edecek performans, koşturmaca içerisinde gözümüzden kaçan İstanbul’u dokusuyla, sesiyle ve renkleriyle yeniden tanıştıracak. Stefan Kaegi’nin Moskova’dan Taipei’ye, gelişmekte olan şehirlere özel tasarladığı ve 50’nin üstünde ülkede sahnelenen performansın İstanbul uyarlamasını Jörg Karrenbauer yazıp yönetti.

Avrupa tiyatrosunun en yaratıcı gruplarından olan ve tiyatronun sınırlarını teknolojiyle genişleten projeleriyle sayısız ödül kazanmış Alman sanatçı kolektifi Rimini Protokoll’ün kurucularından Stefan Kaegi’nin tasarladığı ve yazdığı “Remote X”in İstanbul uyarlamasını kolektiften Jörg Karrenbauer yazıp yönetti.