kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Renk kullanımı üzerine bir sergi : Colori

28 Mart 2017

Turin’de yer alan GAM (Galleria Civica d’Arte Moderna e Contemporanea) 14 Mart – 23 Temmuz 2017 tarihleri arasında “Colori” başlıklı bir sergi düzenliyor. Sergi Carolyn Christov-Bakargiev, Marcella Beccaria, Elena Volpato ve Elif Kamışlı’nın eş küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Elif Kamışlı hâlen İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda İstanbul Bienali kapsamında Sergi Koordinatörü olarak görev alıyor; Carolyn Christov-Bakargiev ise geçtiğimiz yıl gerçekleşen 14. İstanbul Bienali’nin küratörlüğü üstlenmişti. Sergi 14. İstanbul Bienali ile başlayan bir maceradan esinlenerek 140’ın üzerinde sanatçı ve 400 eserin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Sergi 17. yüzyıldan günümüze rengin sanat akımları ve araştırmaları kapsamında nasıl kullanıldığına odaklanıyor. “Colori” sergisi 20. yüzyılın sosyo-politik yapısının şekillendirdiği renk teorilerinden yola çıkarak günümüzde rengin dijital çağda nasıl standartlaştığını ele alıyor.

Sergide Isaac Newton, Johann Wolfgang von Goethe, William Turner, Friedlieb Ferdinand Runge, Michel Eugène Chevreul, Antonio Mancini, Édouard Manet, Giuseppe Pellizza da Volpedo, Annie Besant, Lea Porsager, Erin Hayden, Stanislao Lepri, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Piet Mondrian, Gabriele Münter, Wassily Kandinsky, Alexej von Jawlensky, Marianne von Werefkin, Edvard Munch, Hans Richter, Henri Matisse ve daha birçok dünyaca ünlü kişilere ait çalışmalar yer alırken, Türkiye’den de Fahrelnissa Zeid ve Aslı Çavuşoğlu’nun işleri de yer alıyor.