kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Rexx Sineması’nın yıkımına başlandı

8 Aralık 2020

1961 yılında açılan ve açıldığı günden bu yana Anadolu yakasının ve Kadıköy’ün simge kültür mekânlarından biri olan Rexx Sineması, Mart ayında COVID-19 pandemisinin başında kapanma kararı almıştı. Mart ayından beri kapalı duran salonun yıkım sürecinin başladığı gözlendi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı kapanma kararının ardından, Twitter üzerinden “Kadıköy’ün en önemli kültür değerlerinden olan Rexx Sineması’nın kapanma kararını sizler gibi ben de üzülerek öğrendim. Salgının aşılmasının ardından sinema binasının mülk sahipleriyle bu değerli kültür mirasını geleceğe nasıl taşıyabileceğimizi değerlendireceğiz.” açıklamasını yapmıştı.

Sinemanın bulunduğu binanın mülk sahibi olan Rum Ortodoks Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kostandin Kiracopulu, Mart ayında Kadıköy Gazetesi‘ne konuyla ilgili şu görüşleri vermişti: “Sinemadan çok kültür merkezine benzeyen bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. İçinde otopark ve çok amaçlı salonlar olacak. Böyle bir projemiz var.” Kiracopulu ayrıca vakfın ekonomik durumundan dolayı yap-işlet-devret usulüyle bir firmayla anlaşılacağını ve o firmanın kararlarının da tartışılacağını ve ona göre karar verileceğini vurguladı.