kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Rezan Has Müzesi’nde yeni sergi: “‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)”

14 Kasım 2019

Rezan Has Müzesi, 12 Kasım 2019 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında “‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Kudüs’ün 1839-1917 tarihleri arasındaki modernleşme sürecini T.C Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda bulunan mimari projeler, çizimler ve fotoğraflar gibi görsel ve resmi Osmanlı belgeleriyle gün yüzüne çıkarıyor.  

Sergi, Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, UNESCO Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan’ın küratörlüğünde, Kadir Has Üniversitesi ve Kudüs’teki Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi UNESCO Kürsüsü işbirliği ile “Bir Kudüs Veritabanı: Modern Dönemlerde Mimari ve Tasarım” başlıklı uluslararası projenin çıktılarından yola çıkarak hazırlandı.

Serginin hayata geçiren araştırma ekibinde Prof. Dr. Yonca Erkan, Prof. Dr. Füsun Alioğlu, Doç. Dr. Salih Bıçakçı ve Azize Gelir Çelebi yer alıyor.