kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Risk altındaki sanatçılara çağrı

31 Mayıs 2017

Yeni bir kurum olan RİSK ALTINDAKİ SANATÇILAR (AR), ilk genel çağrısını yayınladı. AR; ifade özgürlükleri baskı altında olan, zulüm görme riski olan ya da temel özgürlükleri siyasal tehdit altında bulunan sanat uygulayıcılarını başvuruya çağırıyor. Başvurular 15 Haziran 2017 tarihine dek yapılabiliyor.

RİSK ALTINDAKİ SANATÇILAR / ARTISTS at RISK (AR), insan haklarının sanatla kesiştiği bir kurum olarak karşımıza çıkıyor. AR, zulüm görmüş görsel sanat uygulayıcılarının yerlerini belirlemek, kendi ülkelerinden güvenli bir şekilde geçmelerini kolaylaştırmak, “AR-Güvenli Liman Misafirlik Programları”’nda (AR-Safe Haven Residencies) ağırlamak ve ilgili projelerin küratörlüğünü yapmak amacını güdüyor.

AR-Misafirlikleri, sanatçıları kendi ülkelerinden uzaklaşarak bir “nefes” almalarını, ya da profesyonel yaşantılarını yeniden yönlendirmek üzere bu programı “basamak” olarak kullanmalarını sağlıyor.

Kısa veya uzun süreli misafirlik programı sağlanacak olan AR konukları, eş-direktörler tarafından Danışma Kurulu’nun yardımıyla seçilecek.