kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Roger Ballen Retrospektifi, İstanbul Modern’de

29 Aralık 2016

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi28 Aralık 2016 – 4 Haziran 2017 tarihleri arasında Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen retrospektifine ev sahipliği yapıyor. 21. yüzyıl çağdaş fotoğraf sanatının en sıradışı ve üretken fotoğrafçılarından olan Ballen’ın Türkiye’deki ilk sergisi, sanatçının 1980’lerden günümüze yaptığı üretimlerin izini sürüyor.

Eiger Sanat ve Fotoğraf Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen “Roger Ballen: Retrospektif” adlı sergi, gerçekle kurgunun fotoğraf sanatındaki karşılıklarını alt üst eden Ballen’ın erken tarihli, belgesel fotoğrafçılık geleneğini izleyen çalışmalarından, zamanla kendisinin geliştirdiği “ballenesk” üsluplu çalışmalarına ve çizim, resim, kolaj ve heykel tekniklerinden yararlandığı çok disiplinli yapıtlarına çok sayıda çalışmasına yer veriyor.

Küratörlüğünü Demet Yıldız’ın yaptığı sergi; “Dorps”, “Platteland”, “Yabanülke”, “Gölge Oda”, “Misafirhane”, “Kuş Sığınağı” ve “Hayaletler Tiyatrosu” serilerinden bir seçki ve bir de “Ballenesk Oda” adlı yerleştirmeden oluşuyor.