kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Rus Avangardı Galeri Sohbetleri Sakıp Sabancı Müzesi’nde başlıyor

18 Ocak 2019

Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yüzyıl sanat tarihinin en heyecan verici dönemlerinden birine odaklandığı sergisi “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek”, akademisyen Cem Bölüktaş rehberliğinde gerçekleştirilecek “Rus Avangardı Galeri Sohbetleri” serisine ev sahipliği yapıyor.

15 günde bir düzenlenecek sohbetlerde, Rus Avangardı toplumsal dönüşüm ve dünya sanat tarihi çerçevelerinde değerlendirilecek. Program 19 Ocak‘ta başlıyor.

Kapsam ve çeşitlilik bakımından Rus avangardlarının geniş bir perspektifte ele alınmasını sağlayan “Rus Avangardı, Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi sadece 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki deneysel üretimlerin dönüşümünü değil, bu dönemden günümüze kadar geçen süreçte değişen paradigmalara rağmen sanatlardaki sürekliliği de görünür kılıyor.

Bu dönüşüm ve sürekliliğe odaklanacak “Rus Avangardı Galeri Sohbetleri Serisi”, Rus İmparatorluğu’nun son yıllarından Bolşevik Devrimi’ne ortaya çıkan toplumsal ve düşünsel koşulların ışığında, Rus sanatçıların geliştirdiği estetik denemelerin serüvenini, Batılı modern sanat akımlarıyla karşılaştırmalı bir şekilde inceleyerek, avangardın günümüzdeki etkilerini sorgulamayı hedefliyor.

Cem Bölüktaş: Nice Sophia Antipolis Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan Bölüktaş, Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Müzecilik ile Kültür ve Sanat Sosyolojisi bölümlerinden yüksek lisans derecesini aldı. Paris 8 Vincennes Saint-Denis Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde başladığı doktora çalışmasına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde devam etmektedir. Bölüktaş halen Arel ve Medipol üniversitelerinde görsel kültür ve tasarım üzerine dersler vermektedir. Çeşitli sergi kataloglarına katkılarının yanı sıra Istanbul Art News, Art Unlimited ve Sanat Dünyamız dergilerinde yazıları yayımlanmıştır.