Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

17 Ocak 2020

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu yıl dördüncüsünü “Dijital Yalnızlık” temasıyla düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Bu yıl toplam 490 film ile rekor başvuru alan yarışmada 13 eser finale kaldı. Yarışmanın finalistleri “Parti” filmiyle birinci olan Efe Can Yıldız, “Nasıl Bilirdiniz?” filmiyle ikinci olan Ayşenur Erdoğan Gökçe ve “Dijital Pizza” filmiyle üçüncü olan Veysel Aslan oldu. Mansiyon ödülüne “Girdap” filminin yönetmeni Cüneyt Işık layık görüldü. Dereceye giren filmlerin birincisi 20 bin TL, ikincisi 15 bin TL, üçüncüsü 10 bin TL ile ödüllendirildi.

Ödül almaya hak kazananlar; yönetmen-senarist Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncu Hazar Ergüçlü, dünyaca ünlü Filistinli çağdaş yönetmen Najwa Najjar, Makedonya’dan ünlü yapımcı ve oyuncu Labina Mitevska ve İtalya’dan Venedik Film Festivali programcısı Teresa Cavina’dan oluşan jürinin değerlendirmesiyle belirlendi.

İlk yılında “Mülteci Kadınlar”, ikinci yılında “Çocuk İşçiler” ve üçüncü yılında “Ayrımcılık” teması ile düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’na bugüne kadar Türkiye’nin her bölgesinden ve Avusturya, Belçika, Fransa, Hindistan ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden 1.227 film başvurdu.