kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sabancı Vakfı Üçüncü Kısa Film Yarışması bu yıl “Ayrımcılık” temasıyla düzenleniyor

27 Haziran 2018

Sabancı Vakfı Üçüncü Kısa Film Yarışması‘na başvurular başladı. Her yıl Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sorunlarından birine odaklanan yarışmanın bu yılki teması “Ayrımcılık”. Yarışma için son başvuru tarihi ise 16 Kasım 2018.

İlk yılında “Mülteci Kadınlar” temasıyla düzenlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’na 126 kısa film başvururken “Çocuk İşçiler” temalı ikinci yılında başvurular 3 kat artarak 395’e ulaştı. İlk iki yılında hem Türkiye’nin 51 farklı ilinden hem de Belçika, Fransa ve Hindistan’dan başvurular alan yarışmada finale kalan filmlerin yurtiçi ve yurtdışı festivallerde başarılar elde etti.

Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan, Kısa Film Yarışması’nın, bir yarışma olmanın ötesinde genç sanatçıların gelişimine büyük katkı sağlayan bir platform olduğunu dile getiriyor. Kısa Film Platformu Buluşmaları’nda pek çok atölye düzenliyor, tüm yarışmacılar Türkiye’den ve dünyadan isimlerle buluşturuluyor.

Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve ayrımcılık sorununu anlatmaları gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.