kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Saddam Hüseyin’in Irak’taki sarayı müze oluyor

2 Mayıs 2016

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in kullandığı sarayın Irak devleti tarafından müze olarkak kullanılmasına karar verildi. Sarayın restorasyon sürecinin Eylül ayıda tamamlanması planlanıyor. Ancak eski sarayın antika kapısında yazılmış olan Saddam Hüseyin- Arap Prensi yazısı, şimdiden bir kriz yaratacak gibi gözüküyor. Müze tamamlandığı zaman Sümer, Babil, Asur ve İslam tarihinden yaklaşık 4000 eser barındıracak.

Irak yetkilileri, IŞID ve bütçe problemlerine rağmen, açılacak yeni Basra Müzesi ile birlikte Basra Körfezi’nin yeniden canlanacağını umut ettiklerini açıkladı. Açılacak yeni müze ile birlikte Basra’nın kültürel anlamda gelişmesi bekleniyor. Yetkililer, uzun yıllardır Irak’ta yeni müze açılmadığı için, açılacak bu müzenin kent yaşamını canlandıracağını belirtiyor.

İzin süreci 2 yıl süren müze için, Irak hükümeti 3 Milyon Dolar yatırım yapmayı kabul etti. 3.5 Milyon Dolar yatırım gerektiren müze için “Basra Müzesi Hamileri” programı ile tüm dünyadan bağış toplanıyor. Ayrıca British Museum, Basra Müzesi’ne ücretsiz küratöryel destek verecek.