kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sadece bağımsız sanatçılara özel Spotify ‘Fresh Finds’ programı Türkiye’de başlıyor

27 Mayıs 2021

Spotify, bağımsız sanatçılara müzik kariyerlerininin gelişim yolculuğuna destek olmak amacıyla Türkiye ile birlikte toplam 13 ülkede, yerel Fresh Finds çalma listelerini hayata geçiriyor.

Fresh Finds çalma listesi, bağımsız sanatçılar için Spotify listelemelerinde genellikle ilk adımı oluşturuyor ve devamında pek çok yeni sanatçının dinlenmesine büyük bir ivme katarak geniş kitlelere ulaşan bir başarı kazanmasını sağlıyor.

2016’daki lansmanından bu yana Fresh Finds çalma listeleri, 25.000’den fazla sanatçıya ev sahipliği yaptı ve bu sanatçıların aylık ortalama dinleyicileri, önceki 28 güne kıyasla, çalma listelerine dâhil olmalarını takip eden 28 günde %108 arttı. Spotify editoryal çalma listeleri arasında ilk kez Fresh Finds listesinde yer alan sanatçıların %44’ten fazlası Spotify’ın başka bir editoryal çalma listesine de ekleniyor.

Fresh Finds çalma listesi, Spotify editörlerinin Spotify for Artists üzerinden yapılan bildirimlerle eriştikleri en iyi yerel bağımsız eser ve yetenekleri müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Kapsayıcı ve keşif odaklı bir alan yaratmayı amaçlayan yeni çalma listesi, yerel bağımsız müzik dünyasının çeşitliliğini sergilemek için indie’den elektroniğe, avant-rap’ten hyperpop synth’e veya akustik pop’a kadar çok çeşitli müzik türlerinden sanatçıları destekleyecek. Her hafta yeni sanatçı ve şarkılar eklenerek yeni yeteneklerin daha geniş kitlelere ulaşması sağlanacak.

Fresh Finds yerel çalma listelerinin hayata geçeceği diğer ülkeler ise şöyle sıralanıyor: BrezilyaİspanyaAvustralya / Yeni Zelanda, İngiltere / İrlanda, FilipinlerEndonezyaSingapur/MalezyaVietnamHindistanİtalyaAlmanya / İsviçre/ AvusturyaGüney Kore.