kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SAHA, sanat eğitimi alanında The Alternative Art School ve Octopus Programme ile ortaklık başlattı

5 Mayıs 2021

SAHA, küresel ve alternatif bir okul olarak dünyanın farklı yerlerindeki sanatçıları diğer sanatçı, eğitmen ve kuruluşlarla buluşturmayı amaçlayan The Alternative Art School ile başlattığı işbirliğiyle, Türkiye’den iki sanatçının uluslararası programa katılımını sağlıyor.

SAHA’nın bir diğer iş birliği ise; Avrupa, Akdeniz ve Afrika’dan 10 sanat akademisi ve kültür kurumuyla hayata geçirilen The Octopus Programme. 2022 yazına dek sürmesi plânlanan program, akademik kurumların ve çağdaş sanat kurumlarının bakış açılarını, olanaklarını ve faaliyetlerini kullanarak, özerk ve ilerici bir eğitim yöntemi geliştirmeyi amaçlıyor.

The Alternative Art School’a daha önce katılan sanatçı Vahap Avşar, SAHA Direktörü Çelenk Bafra ve The Alternative Art School’un kurucusu küratör ve yazar Nato Thompson’dan oluşan seçici kurul, Mart’ta yapılan açık çağrıya gelen 36 başvuru arasından Ege Okal ve Ozan Atalan’ı davet etti. 30 Nisan – 18 Haziran ve 22 Ekim – 17 Aralık 2021 tarihleri arasında iki ayrı dönemde sanatçıları ağırlayacak The Alternative Art School, “Dünyanın dört bir yanından sanatçılar dünyanın dört bir yanından sanatçılara öğretiyor.” mottosuyla çizim, resim, heykel, performansın yanı sıra küratöryel çalışmaların da dâhil olduğu disiplinler arası bir program sunuyor. Program kapsamında ders veren sanatçılar arasında Yael Bartana, Jeremy Deller, Mark Dion ve Ahmet Öğüt yer alıyor.

Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan küratör Doç. Dr. Başak Şenova tarafından yürütülen Octopus Programme’a ise Türkiye’den Bengü Karaduman sanatçı olarak, Çelenk Bafra ise küratör ve eğitmen olarak davet edildi. Octopus Programı, akademiler, sanat kurumları, öğrenciler ve profesyoneller arasında sanatsal araştırmayı ve üretime dayalı işbirliklerini teşvik eden ve farklı coğrafyalarda ve farklı coğrafyalardan beslenen çeşitli sunum biçimleri, araştırma ve belgeleme süreçlerini içeren, rehberli, araştırmaya dayalı bir eğitim programı. Octopus Programı’nı 9 uluslararası küratör ortaklaşa içerik ve müfredat geliştirerek tasarlıyor: Anne Klontz, Başak Şenova, Bronwyn Lace, Çelenk Bafra, Johan Thom, Karim Sultan, Marti Manen, Tina Sherwell, Paul O’Neill. Octopus Program ortakları ise, University of Applied Arts ViennaKamel Lazaar Foundation, Tunis; Konstfack University of Arts, Crafts and Design, StockholmIndex – The Swedish Contemporary Art FoundationThe University of PretoriaThe Centre for The Less Good Idea, Johannesburg; Birzeit University, the Palestinian Museum, Birzeit; Khalil Sakakini Cultural Center, Ramallah; SAHA, Istanbul; PublicsHelsinki; ve Saastamoinen Foundation, Helsinki.

Octopus Programı’na katılan sanatçılar: Alina Rentsch (Almanya/İsveç), Bengü Karaduman (Türkiye), Bochra Taboubi (Tunus), Els van Houtert (Hollanda/Avusturya), Jannis Neumann (Almanya/Avusturya), Kim M. Reynolds (ABD/Güney Afrika), Maarit Mustonen (Finlandiya), Nondumiso Lwazi Msimanga (Güney Afrika), Noor Abed (Filistin), ve Sofia Priftis (İsveç).