kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SAHA Sanat İnisiyatifleri Sürdürülebilirlik Fonu’nun kazananları belli oldu

22 Aralık 2021

SAHA Derneği tarafından Türkiye’de bulunan ve kâr amacı gütmeyen bağımsız sanat inisiyatiflerinin gelişimine katkıda bulunmak, kamuya açık program ve etkinliklerinin sürekliliğini desteklemek amacıyla 2014’te hayata geçirilen SAHA Sanat İnisiyatifleri Sürdürülebilirlik Fonu‘nun 2020-2021 kazananları belli oldu.

Pandemi nedeniyle kapsamı genişletilen SAHA Sürdürülebilirlik Fonu için kriterlere uygun 36 başvurunun değerlendirilmesi sonucu Ankara, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Mardin, Mersin, İstanbul ve İzmir olmak üzere 8 farklı kent ve dijital mecradan 12 bağımsız sanat inisiyatifine 2022 yılı boyunca kullanmaları için toplam 400.000 TL net kaynak aktarılıyor. SAHA Sürdürülebilirlik Fonu’ndan yararlanacak bağımsız inisiyatifler A4 Açık Sanat Alanı (Diyarbakır), Altatölye (Ankara), Arazi (Mardin), Çıplak Ayaklar Kumpanyası (İstanbul/Bursa), Darağaç (İzmir), KIRIK (dijital), KOLİ Art Space (İstanbul), Kültürhane (Mersin), Loading (Diyarbakır), m-est.org (dijital), Monitor (İzmir) ve sub (Çanakkale) olarak açıklandı.

SAHA, yıl boyunca bağlantıda olacağı inisiyatiflere ihtiyaçları doğrultusunda yeni proje ve işbirlikleri geliştirmeleri için de ayrıca yardımcı oluyor. 2019 yılında bağımsız sanat yazarlarını desteklemek için başlattığı SAHA Yazı Dizisi’ne ise 2022 yılında küratör Özge Ersoy ve sanatçı Merve Ünsal’ın yürütücülüğündeki m-est.org işbirliğiyle devam ediyor.

2014’te kurulan SAHA Sanat İnisiyatifleri Sürdürülebilirlik Fonu, 2015’de 5533, Pasaj ve Torun; 2016’da Apartman Projesi, BAS, m-est, Torun ve Videoist; 2017’de Corridor Project Space, MARS, Orta Format, Space Debris ve TOZ Artist Run Space; 2018’de Loading, MARS, OJ, Orta Format ve Tasarım Bakkalı tarafından kullanıldı. SAHA, 2018sonunda fonun kapsamını ve ölçeğini genişleterek 5 farklı kentte faaliyet gösteren AVTO, Hayy Açık Alan, Loading, NOKS, Performistanbul, sub ve Torun’a kaynak sağladı. 2020’de A4 Açık Sanat Alanı, AVTO, Eldem Sanat Alanı, Karantina, Loading, Orta Format, Performistanbul ve sub’a; 2021 boyunca ise 5533, Are Projects, AVTO, Çözümsel Sanat Topluluğu, Darağaç, Kendine Ait Bir Oda, Loading, NOKS, Orta Format, Performistanbul ve Senkron’a fon verdi. Aynı dönemde SAHA, üretim süreci Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen projelerini tamamlamak ya da bu dönemde ortaya çıkan konu ve sorunları ele almak isteyen sanatçı ve kolektiflere destek olmak üzere oluşturduğu SAHA Sürdürülebilirlik Fonu: COVID-19 kapsamında 21 farklı sanat projesine de kaynak sağladı.