kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SAHA Studio 2. dönem sanatçılarını ağırlıyor

4 Mayıs 2020

Türkiye güncel sanatını desteklemeyi amaçlayan SAHA Derneğinin kurduğu SAHA Studio, ikinci dönemine beş sanatçıyla devam ediyor.

Sanatçıların araştırma, üretim ve etkileşim ortamlarını geliştirmeye odaklanan SAHA Studio’nun yeni dönemine Kerem Ozan Bayraktar, Borga Kantürk, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan ve Dilek Winchester katılıyor.

Sanatçılar; Beyoğlu, Sıraselviler Caddesi’nde faaliyete geçen SAHA Studio’daki atölyelerine Mart ayında yerleştikten hemen sonra SAHA Studio ve ofisleri tedbir amaçlı kapandı. Sanatçıların mekânı kullanımı bir süreliğine ertelendiği için programın süresi Aralık ayı ortasına dek uzatılırken bu geçici dönem SAHA ekibiyle araştırma, fikir alışverişi ve çevrimiçi buluşmalarla değerlendiriliyor. Sonbaharda izleyicilerle paylaşılacak kamusal programlara kadar SAHA Studio sanatçılarının çalışmalarına SAHA’nın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. Bu kapsamda, beş sanatçının evdeki vakitlerini nasıl geçirdiklerini ve SAHA Studio’da gerçekleştirmek istedikleri projeleri anlattıkları söyleşiler gerçekleştirildi.

SAHA Studio, sadece Türkiye’den sanatçıları değil, yurtdışından küratör ve kurum temsilcilerini de ağırlayarak araştırmalarına ve İstanbul sanat ortamıyla etkileşimlerine yardımcı oluyor. SAHA Studio için sanatçılar bir seçici kurul tarafından davet ediliyor. Küratör ve eğitmen Vasıf Kortun, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ve SAHA Studio’nun direktörü küratör Çelenk Bafra’dan oluşan seçici kurul, SAHA’nın iş birliği yaptığı İzmir’den Hayy Açık Alan ve Karantina, Diyarbakır’dan Loading, Çanakkale’den sub ve Ankara’dan Torun sanat inisiyatiflerinden de sanatçı önerisi aldı.

Davetli sanatçılara çalışma mekânı, danışmanlık ve eser üretim fonu sağlayan SAHA Studio, toplantılar, sergi, koleksiyon ve atölye ziyaretleri, portfolyo değerlendirmeleri, seminer ve araştırma gezileriyle sanatçıların projelerine ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunuyor. SAHA Studio’nun Ağustos ayında başlayan ilk dönemine davet edilen sanatçılar Larissa Araz, Alper Aydın, Özgür Demirci ve Sibel Horada’nın ürettiği video, fotoğraf, heykel ve enstalasyonlar 20 – 22 Şubat 2020 tarihlerinde SAHA Studio’da bir seri söyleşi, panel ve performans eşliğinde sergilenmişti.