SAHA’dan Amsterdam, Beyrut, Londra ve New York’taki sanat programlarına katılım imkânı

22 Ekim 2019

SAHA‘nın yurtdışındaki sanat kurumlarıyla misafirlik programları alanındaki ortaklıkları devam ediyor. Bu kapsamda, Türkiye’den sanatçılar Burak Arıkan, Özgür Atlagan, Nihat Karataşlı, Volkan Kızıltunç ve küratör Naz Kocadere çalışmalarına farklı kentlerde devam ediyor.

Londra’da kültürel diyalog odaklı Delfina Vakfı’nın bu yıl sanat, bilim ve teknoloji alanında tasarladığı 7 Ekim – 4 Kasım 2019 tarihleri arasındaki misafirlik programına Türkiye’den Burak Arıkan katılıyor. Delfina ile SAHA işbirliğinin 2020 yılında ise “performans” alanında devam etmesi planlanıyor.

Aynı anda en az 30 sanatçı ve küratörü ağırlayan The International Studio & Curatorial Program (ISCP) işbirliğiyle Volkan Kızıltunç, 1 Ekim – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında New York’ta çalışıyor. SAHA, her yıl açık çağrıyla seçilen bir sanatçının ISCP’deki program, stüdyo ve New York’ta yaşam masraflarına destek veriyor.

Nihat Karataşlı, sanat çalışmalarına 20 Ekim 2019 – 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında SAHA’nın Ashkal Alwan’ın Homeworks Space Program ile ortaklığı kapsamında Beyrut’ta devam ediyor. Sergiler, sanatçı projeleri, konuşma ve panellerin yanı sıra müzik, dans, tiyatro performansları, film ve video gösterimleri ile Beyrut’a yayılan bir program sunan Home Works Forum, bu yıl 17 – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak.

SAHA, Amsterdam’daki prestijli sanat akademisi Rijksakademie ile kurduğu ortaklıkla sanatçı Özgür Atlagan’a 2019-2020 boyunca tam iki yıllığına destek oluyor. 1870 yılında kurulan Rijksakademie’nin misafir sanatçı programı, dünyanın dört bir yanından her yıl 50’den fazla sanatçıyı ağırlıyor. SAHA, sonbaharda sanatçı ve küratörlerin üretim ve araştırmasına destek olmak için İstanbul’da başlattığı SAHA Studio’nun küratöryel programı kapsamında bir başka Amsterdam merkezli sanat enstitüsü De Appel ile de işbirliğine başladı. Bu kapsamda SAHA, küratör Naz Kocadere’nin De Appel Curatorial Programme’a Haziran 2020’ye dek süren on aylık katılımını destekliyor.