kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde yeni sergi: “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı”

18 Haziran 2021

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Galerisi, 17 Haziran 2021 tarihinden itibaren “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi – Costakis Koleksiyonu’ndan eserlerle gerçekleştirilen sergi, Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerine ışık tutuyor. Sergi, sanat tarihinin en heyecan verici akımlarından olan ve 20. yüzyılın başında sanatı hayatın her alanına yayma amacıyla çalışmalar gerçekleştiren Rus Avangardı; resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretimleriyle temsil ediliyor. Sergi, dönemin siyasi, sosyal ve teknolojik gelişmelerinin yanı sıra sanayileşmenin heyecanıyla yüzünü bilime dönen ve dünyanın da sınırlarını aşarak düşlerini uzaya taşıyan avangard sanatçıların ilerlemeye duydukları inancı yansıtıyor.

Dünyanın en önemli Rus Avangardı koleksiyon ve arşivi olan Costakis Koleksiyonu günümüzde ikiye bölünmüş olarak Moskova Devlet Tretyakov Galerisi ve Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi’nde saklanıyor. “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisi, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi’nin işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

George Costakis’in büyük bir tutkuyla bir araya getirdiği ve Rus Avangardı eserlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan Costakis Koleksiyonu’ndan sergiye dahil edilen sanatçılar arasında, sanat tarihinin ikonik eserlerinden Siyah Kare’nin yaratıcısı Kazimir Malevich; sanatla üretim arasındaki sınırları belirsizleştirerek sanatsal kuramda yeni bir dönemin öncüsü olan Vladimir Tatlin; fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatının cesur öncüsü Alexander Rodchenko dahil olmak üzere birçok önemli isim bulunuyor. Sergide dönemin kadın sanatçı yoğunluğunu temsil eden isimlerden, çalışmalarında metinle resim arasındaki etkileşimi temel alan Olga Rozanova ve tasarladığı oyun dekorlarıyla tiyatro dilinin dönüşümüne katkıda bulunan Lyubov Popova da yer alıyor.

Rus Avangardı yıllarında altın çağını yaşayan tiyatro ve bu dönemde üretilen öncü sahne kuramları da sergide yeniden canlandırma ve konstrüksiyonlar aracılığıyla sunuluyor. Tiyatronun öncü ismi Vsevolod Meyerhold’un 1922’de sahnelediği Yüce Gönüllü Aldatılan Koca’nın Popova imzalı sahne dekoru, sergide model konstrüksiyonuyla temsil ediliyor. Rus Avangardı’nın tüm sanatları bir senteze ulaştırma arayışının en bilinen örneklerinden olan, müziği Mikhail Matiushin, sahne ve dekor tasarımı Malevich imzalı Güneşe Karşı Zafer operasının çağdaş yorumunun video kaydı da sergide yer alıyor.

“Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” aynı zamanda Rus Avangard tiyatrosundan örneklerin sergileneceği bir programa da ev sahipliği yapıyor. Koreograf, yazar, çevirmen ve eleştirmen Doç. Dr. Emre Koyuncuoğlu’nun genel sanat yönetmenliğindeki program, Mardin ve Diyarbakır tiyatrolarından oyuncuların rol aldığı temsillerden oluşuyor. Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi’nde ücretsiz olarak sunulacak program kapsamında 16 Haziran’da Velimir Khebnikov’un Bayan Laneen, 17 Haziran’da Vladimir Mayakosvsky’nin Tahtakurusu oyunları ve yine onun “Omurganın Flütü” şiirinin okuması gerçekleşiyor.