kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi, 15. yılında baharı bir güne sığdırıyor

11 Mayıs 2017

Sakıp Sabancı Müzesi, bu yıl 15. yaşını kutluyor ve 15. yılı için baharı bir güne sığdırıyor. SSM, 15. yılına özel olarak 13 Mayıs Cumartesi için, tüm etkinliklerin müze biletiyle ücretsiz olacağı özel bir program hazırladı.

Programda, gün Cihangir Yoga eğitmenleri yönetimindeki “Müzede Yoga” dersiyle karşılanacak. Müzenin açılış saati 10.00’dan sonra ise katılımcılar, sokak performanslarıyla tanınan Uninvited Jazz Band’in gün içinde farklı saatlerde seslendirecekleri swing ve blues parçalarıyla programı açacak. Program kapsamında gün boyu sürecek bir başka etkinlik ise, 6-12 yaş arası çocukların katılabileceği “Çocuk Atölyeleri” olacak.

Galeri ve Atlı Köşk’teki etkinliklerin de yer aldığı program kapsamında dileyen ziyaretçiler, “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” sergisini uzman rehberler eşliğinde gezebilecek. Sabancı Ailesi’nin yıllar boyu yaşadığı Atlı Köşk’ün bir “ev-müze” olarak ev sahipliği yaptığı koleksiyonlar, SSM koleksiyon yöneticileri Ayşe Aldemir Kilercik ve Hüma Arslaner ile konservatör Nurçin Kural Özgörüş’ün rehberliğindeki “Koleksiyon Buluşmaları”nda anlatılacak.

Ziyaretçiler güne, Bora Çeliker Blues Band’in, 1940’lardan günümüze blues ve benzeri müziklerden örneklerin yanı sıra funk ve rock ‘n’ roll klasiklerini seslendireceği konseriyle devam edecek. SSM’nin 15 yılda İstanbul kültür ve sanat hayatında edindiği yerin, online kültür sanat gazetesi Sanatatak’ın kurucusu, gazeteci ve sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes ve Hürriyet Kitap Sanat Eki Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz tarafından ele alınacağı söyleşi de SSM’nin bahçesinde ayrılan özel alanda gerçekleştirilecek. SSM, büyülü Boğaz manzarasını Latin ritimleriyle buluşturacak olan “Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars” konseriyle günü tamamlayacak.