kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde yeni sergi: ‘Baharın Gelişi, Normandiya, 2020’

11 Mayıs 2022

Sakıp Sabancı Müzesi, 11 Mayıs – 29 Temmuz 2022 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle David Hockney’nin ‘Baharın Gelişi, Normandiya, 2020’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Bozar’da sanatseverlerle buluşan serginin üçüncü durağı Sakıp Sabancı Müzesi olacak.

Kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve sanat yapmanın farklı yöntemlerini araştıran Hockney, 2000’lerden itibaren iPhone ve iPad ile çizim yapıyor. Söz konusu teknolojik arayışının doruk noktası olan bu sergi, sanatçının baharın gelişini müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor.

Bunların tamamı 2020’de, COVID-19 salgınının ilk dönemi sırasında, Normandiya’daki evinde üretildi. Bu “resimler”, Hockney’nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, bol yeşil yapraklara kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi baharın başından sonuna bir hikâyesi, adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü bize hatırlatıyor.

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisindeki resimler; Hockney’nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın her yıl tekrarlanan yolculuğunu her gün gözleyerek, çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, yeşil yapraklara kavuşana kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi, baharın adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü hatırlatıyor.

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi kapsamındaki etkinlikler de uzun bir aradan sonra ilk defa yüz yüze olarak gerçekleştirilecek. SSM Öğrenme Programı kapsamında düzenlenecek çocuk eğitimleri, Akbank Sanat Konuşmaları başlığıyla düzenlenecek yetişkin eğitimleri, film gösterimleri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle tasarlanan atölyelerle dolu bir etkinlik programı gerçekleşecek.