kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi’nden gösteri sanatlarına özel etkinlik

8 Ağustos 2017

Sakıp Sabancı Müzesi, 9 – 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Sabancı Vakfı’nın desteğiyle “Müzede Sahne, Fonda İstanbul” başlıklı kapsamlı bir gösteri sanatları etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerine çok yönlü bir kültür yaşamı sunma amaçlı çalışmalar yürüten Müze, etkinlik kapsamında tiyatro, performans ve çağdaş dansın nitelikli örneklerini Boğaz manzarasıyla buluşturuyor.

Sanat yönetmenliğini Emre Koyuncuoğlu’nun üstlendiği “Müzede Sahne, Fonda İstanbul”, seyircisiyle güçlü bağlar kurmuş ve ilgi görmüş eserler arasından, “Fonda İstanbul” temasına uygun olarak seçilen yedi oyun, bu bahçeye uyarlanmış versiyonlarıyla, yepyeni bir mekânsal deneyim sunuyor. Her biri toplumsal bir duruma dikkat çeken işler, aynı zamanda taşıdıkları dil ve estetik değerlerle özgün niteliklere sahipler.

Etkinlikte Galata Perform, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Proje Defüzyon, Mine Çerçi, BAM Tiyatro ve Seyyar Sahne gibi gösteri sanatlarının yenilikçi kişi ve grupları yer alıyor.

Çağdaş dansta evrenselle yereli buluşturan işlerin, geniş kitlelere hitap edebilecek bir dili yakalayabilen oyunların bulunabileceği seçkide diğer etkinlikler de kadın sanatçılara ayrıldı. Üretimleriyle yıllardır çağdaş Türkiye tiyatrosunun gelişimine değerli katkılar sunan Ayla Algan ve Naz Erayda’nın yanı sıra sahne için ve kadınlar üzerine derlediği yazılarıyla edebiyatçı Hatice Meryem de “Müzede Sahne, Fonda İstanbul” kapsamında yer alacak.