kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Salt Beyoğlu Mutfak’ta yeni sergi: ‘Foodprint [​Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine Yeni ​Bir ​Bakış’

15 Kasım 2022

Salt Beyoğlu Mutfak, 14 Ekim – 4 Aralık 2022 tarihleri arasında Salt, Anemon Productions ve Goethe-Institut iş birliğiyle düzenlenen Foodprint [​Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine Yeni ​Bir ​Bakış’ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Farklı mecralardaki üretimleri bir araya getiren proje, altı fotoğraf sanatçısının tasarruf, yaratıcılık, paylaşım ve mevsimsellik kavramları etrafında bu asırlık yemek geleneğini canlandıran çalışmalarını temel alıyor. 

Eşsiz nitelikleri dolayısıyla UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kabul edilen Akdeniz beslenmesi; çoğunlukla sebze, tahıl, fındık, baklagil ve meyve gibi bitkisel gıdalardan oluşuyor. Yoksulluktan doğan bu beslenme biçimi aynı zamanda biyoçeşitlilik kaybı, gıda israfı ve iklim değişikliği gibi kritik önem taşıyan bazı meselelere yönelik de çözüm önerileri sunuyor. 

Salt Beyoğlu’nun 1. katı ve Mutfak alanında ziyarete açık olacak sergi kapsamında, altı ödüllü fotoğrafçı Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fas, Kıbrıs, Hırvatistan ve Türkiye’yi gezerek ücra balıkçı köylerinden dağlık mezralara ve modern aşçılık okullarına kadar çarpıcı tezatlıklar içeren görüntüleri belgeledi. Sürdürülebilirlik, kimlik, aile, topluluk, yemek pişirme, çiftçilik, sağlık ve yaratıcılık gibi çeşitli konuları irdeleyen sanatçılar, bu süreçte çektikleri fotoğraflarıyla, yoksulluk ve açlığın izlerini taşımasına rağmen dünyanın en sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme biçimini oluşturan Akdeniz coğrafyasının geçmişiyle bugünü arasında bağlantılar kurmayı amaçladı.

Anemon Productions ve Goethe Institut ile Museum of Cycladic Art (Yunanistan), Fondazione Brescia Musei (İtalya), Bank of Cyprus Cultural Foundation, Cyprus Food Museum ve Salt iş birliğiyle gerçekleştirilen proje, Yunanistan Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin Creative Europe programı tarafından desteklenmektedir.